Koszty kredytu konsolidacyjnego

Konsolidacja zadłużenia ma przede wszystkim na celu obniżyć koszty obsługi kredytu konsolidacyjnego. Jest to metoda polegająca na połączeniu kilku niespłaconych zobowiązań finansowych w jedno. Kredytobiorca podpisuje umowę na kredyt konsolidacyjny z bankiem, który oferuje spłatę jego zadłużenia. W ten sposób zyskuje możliwość wydłużenia okresu kredytowania, a tym samym zmniejszenia miesięcznej raty kredytu. Choć wydaje się to idealnym rozwiązaniem, należy liczyć się z tym, że banki chcąc zarobić na konsumentach, będą oferowały wyższe oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego.

Oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego

Reklamujące się w internecie oferty banków pragną przykuć uwagę potencjalnych klientów proponując korzystne wartości oprocentowania kredytu konsolidacyjnego. Jednak wskazywane przez nie tzw. oprocentowanie nominalne lub zmienne w ciągu roku w pełni nie odzwierciedlają kosztów samego kredytu. Bowiem najważniejszym w tym wypadku wskaźnikiem jest roczna rzeczywista stopa procentowa (RRSO). To właśnie ten parametr przedstawia całkowity koszt kredytu, a nie tylko jego kapitału. Im wyższa jest wartość RRSO tym większy koszt kredytu a zależy przede wszystkim od okresu kredytowania oraz kwoty o jaką ubiega się konsument.

Mężczyzna dopasowuje do siebie dwa kawałki puzzli
Sprawdź, który z banków oferuje najniższe oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego

Oferty banków

Podczas przeglądania ofert kredytów na stronach internetowych banków, należy przede wszystkim skierować wzrok na wypisany często małym druczkiem przykładowy koszt kredytu. Jest on obliczony dla określonej kwoty i mieści w sobie aktualną wartość RRSO.

Przykładowe wartości RRSO

  • Alior Bank – dla przykładowej kwoty 76 600 zł oprocentowania kredytu wynosi 10,26% a całkowita kwota do zwrotu wynosi 116 333,54 zł
  • T-Mobile Usługi Bankowe – tu dla przykładowej kwoty 52 141 zł RRSO równa się 9,81% a całkowita kwota do zwrotu 72 855,79 zł
  • Credit Agricole – dla kredytu w wysokości 50 000 zł RRSO wynosi 9,5%, całkowita kwota do zapłaty to 72 855,79 zł
  • City Bank – kredyt w wysokości 41 000 zł, RRSO wynosi 11,09% a całkowita kwota do zwrotu to 55 045,79 zł
  • Eurobank – kredyt w wysokości 38 200 zł przy RRSO 21,27%, a całkowita kwota do zwrotu wynosi 70 636,98

Choć wskaźnik RRSO jest najważniejszą wykładnią informującą kredytobiorców o kosztach, jakie ponoszą równie istotna jest maksymalna kwota kredytu oraz sam okresu jego spłaty. Bowiem dłuższy czas spłaty gwarantuje niższe miesięczne raty, lecz jednocześnie wzrastają odsetki. Właściwy wybór to taki, w którym te trzy składniki są zrównoważone i sprawiają, że wnioskowanie o kredyt jest opłacalne i korzystne.