Kredyt konsolidacyjny - zalety i wady

Dlaczego warto konsolidować długi? Połączenie kilku zaciągniętych zobowiązań finansowych w jedno nazywamy konsolidacją długu. Która wyróżnia się wydłużeniem okresu spłaty, jedną ratą oraz ujednoliceniem stopy procentowej. Kredyt konsolidacyjny jest produktem bankowym kierowanym do osób, którym zależy na unormowanie własnych finansów i odzyskanie płynności finansowej.

Zalety kredytów konsolidacyjnych

Celem, który jest także korzyścią, jest obniżenie comiesięcznych kosztów związanych ze spłatą zobowiązań kredytowych. Do nich zaliczamy wszelkiego rodzaju kredyty gotówkowe, konsumenckie, hipoteczne, a także karty kredytowe i debety.

zadowolenie
Dla znakomitej większości Klientów pierwszą zaletą jest obniżenie miesięcznego zobowiązania przez wydłużenie okresu spłaty całej żądanej kwoty. W portfelu zainteresowanego automatycznie pozostaje więcej pieniędzy, a tym samym zostaje odzyskana zachwiana płynność finansowa.
Istotnym atutem jest fakt, że konsolidacja zadłużenia powoduje zazwyczaj uwolnienie zdolności kredytowej, co umożliwia zaciągnięcie dodatkowego kredytu – ale uwaga, jest to rozwiązanie, które w globalnym ujęciu niejako powiększa nasze zadłużenie.
liczenie obciazenia
Dogodny termin spłaty zobowiązania z tytułu kredytu konsolidacyjnego to kolejna z zalet, na którą warto zwrócić uwagę. Biorąc pod uwagę to rozwiązanie, kredytobiorca ma możliwość ustalenia terminu zapadalności, który będzie zbieżny z datą otrzymywanego wynagrodzenia lub innego świadczenia. W ofercie niektórych banków istnieje także możliwość wybrania dodatkowych opcji preferencyjnych pomagających w regulowaniu comiesięcznego zadłużenia. Należy do nich m.in. kilkunastomiesięczny okres karencji stosowany najczęściej w przypadku kredytów konsolidacyjnych zabezpieczonych hipoteką.

Wymieniona hipoteka może działać na korzyść zainteresowanych tym produktem bankowym. Pozwala ona na skupienie w jednym produkcie większej ilości kredytów.

Wady kredytów konsolidacyjnych

Niższa rata ma swoje drugie oblicze, które wiąże się z podniesieniem wartości zadłużenia. Panuje tutaj bowiem zasada, że im dłuższa spłata zobowiązania, to, tym większe jego koszty. Często kredyt konsolidacyjny wiąże się z prowizją sięgającą nawet do 2 proc. wartości zadłużenia.

kasa w spodniachKonsolidacja wiąże się także z wyższym oprocentowaniem. To dotyczy zarówno kredytów bez zabezpieczenia, jak i tych zabezpieczonych hipoteką. Co więcej, konsolidacja z hipoteką nie jest równoznaczna z ofertą, jaką możemy uzyskać w przypadku kredytów hipotecznych, a więc jest rozwiązaniem droższym.

W przypadku kredytu niezabezpieczonego nieruchomością jego wysokość nie przekroczy kwoty oscylującej w okolicach 70 tysięcy złotych. Może się więc okazać, że bank nie obejmie produktem wszystkich zadłużeń. Częstym wymaganiem banków jest posiadanie właściwego zabezpieczenia (hipoteki) kredytu.

W przypadku przeniesienia do innego banku kredytu hipotecznego oraz innych zobowiązań należy pamiętać, że nie otrzymamy oferty porównywalnej z tradycyjnym kredytem hipotecznym. Konsolidacja wiąże się z wyższą marżą, która najczęściej jest uzależniona od oszacowanego ryzyka.

Rating: 5.0. From 2 votes.
Please wait...
Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *