W jakim banku najlepiej zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest bardzo korzystnym i praktycznym rozwiązaniem dla osób, które posiadają kilka kredytów, często w różnych bankach. Połączenie ich w jeden kredyt z wydłużonym okresem spłaty oraz z nowym, często niższym oprocentowaniem, pozwala osiągnąć wiele korzyści. Na rynku finansowym dostępne są dwa rodzaje tego typu kredytów. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy jest przyznawany na krótszy okres i nie wymaga jakiegoś zabezpieczenia. Z kolei ma wyższe oprocentowanie. Takim kredytem można wygodnie spłacać kredyty samochodowe, gotówkowe lub zadłużenie na karcie kredytowej. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny wyróżnia się niższym oprocentowaniem i dłuższym czasem spłaty, ale hipoteka stanowi jego zabezpieczenie. Jak sama nazwa wskazuje, to właśnie kredyt mieszkaniowy jest jednym ze spłacanych zobowiązań.

wesoła para

Zalety kredytu konsolidacyjnego

 • Uporządkowanie zobowiązań finansowych, co jest szczególnie ważne w przypadku posiadania kilku kredytów. Wszelkie zobowiązania finansowe z banków można przenieść do jednego, co mocno ogranicza rozmaite formalności.
 • Wygoda, ponieważ nie trzeba pamiętać o różnych terminach, a także kwotach do zapłaty. Im więcej do zapamiętania, tym łatwiej coś pominąć, a każda zwłoka w spłacie wiąże się z problemem odsetek.
 • Poprawa sytuacji finansowej, poprzez odciążenie budżetu domowego ze zbyt wysokich rat, które zaczynają przekraczać możliwości finansowe. Jednocześnie unika się wpadnięcia w spiralę zadłużenia, aby poprzez kolejne kredyty lub pożyczki regulować swoje powinności.
 • Niekiedy również dodatkowe środki finansowe na dowolny cel konsumpcyjny w ramach kredytu konsolidacyjnego.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu konsolidacyjnego?

Podjęcie ostatecznej decyzji musi zostać poprzedzone dokładnym sprawdzeniem wszelkich kosztów związanych z owym kredytem. Kilka czynników jeszcze szczególnie istotnych:

  • Okres kredytowania
   Ten czynnik dla wielu osób może być kluczowy, ponieważ dłuższy okres kredytowania zawsze wiąże się ze zmniejszeniem kwoty raty miesięcznej. W Banku Millennium lub Banku BPH SA będzie to do 30 lat, z kolei ING Bank Śląski proponuje okres kredytowania aż do 35 lat. Jednak nie tylko ten aspekt powinien decydować o wyborze.
  • Maksymalna kwota kredytu
   Teoretycznie nie ma ograniczeń w kwestii ilości wszystkich kredytów wchodzących w skład jednego kredytu konsolidacyjnego, jednak na pewno trzeba pamiętać, iż kredyty z wyjątkowo niskim oprocentowaniem oraz brane na jakichś zasadach specjalnych nie opłaca się za bardzo brać w konsolidację. W wielu przypadkach banki proponują kredytowanie do określonego procentu wartości nieruchomości, np. w ING Banku Śląskim do 80% wartości nieruchomości. Bywają także określone z góry kwoty, jak w przypadku Alior Banku, Banku BPH, mBanku czy też Banku PEKAO i najczęściej jest to kwota 150-200 tys. zł.

portfel

 • Prowizja od kredytu
  Wysokość prowizji, w zależności od banku, może różnie to wyglądać. Niektóre oferty mają prowizję 0%, jak w Banku Millennium czy ING Banku Śląskim, jednak niekoniecznie taka propozycja musi okazać się najbardziej atrakcyjna. Niekiedy brak prowizji oznacza wyższe oprocentowanie i w konsekwencji większą ratę do spłaty.
 • Oprocentowanie
  Wysokość oprocentowania najczęściej jest ustalana na podstawie określonych warunków i wysokość pozostaje uzależniona od podjętych już wcześniej zobowiązań. Ponadto należy skupić się na Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania (RRSO). I jeszcze jedno – niższe procentowanie nie musi wiązać się z niższymi kosztami kredytu konsolidacyjnego. Pozostają jeszcze kwestie ubezpieczenia, ewentualnych dodatkowych opłat za prowadzenie konta bankowego, a w przypadku hipoteki nieruchomości, także koszty związane z wyceną lokalu oraz zapisem w księdze wieczystej.

W jakim banku najlepiej zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?


Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wysokość raty zależy od wielu czynników. Właśnie, dlatego warto zapoznać się z dokładną ofertą danego banku z uwzględnieniem specyfiki konkretnego przykładu. Może okazać się, że w jednym banku mamy oferowane niższe oprocentowanie, ale pozostałe koszty mocno zawyżają ostateczną ratę. Natomiast w innym banku oprocentowanie może być wyższe, jednak brak innych kosztów sprawia, że rata jest niższa. Na pewno dobrym pomysłem jest również prośba o kalkulację w banku, w którym mamy konto osobiste i jesteśmy stałym, wypłacalnym klientem. Każdy przypadek jest przecież inny i na pewno nie należy kierować się jedynie reklamami, lecz rzetelnie sprawdzić kilka ofert. Nawet w ramach jednego banku są do wyboru różne opcje, np. ING Bank Śląski oferuje kredyt konsolidacyjny „0% prowizji”, „Niższa marża” albo ofertę standardową do wyboru, więc zawsze trzeba dobrze skalkulować, co się nam najbardziej opłaca.

Please wait...
3 Comments
 1. A gdzie wady kredytu konsolidacyjnego? Kredyt to zadłużenie i jest złe.

  Please wait...
 2. Ale ściema z tym tytułem artykułu. Nie myślałem sobie, że podacie gotowe rozwiązanie, ale spodziewałem się że przynajmniej odniesiecie się do jakiś ofert banków. Artykuł można było zawrzeć w jednej odpowiedzi na pytanie w jakim banku konsolidowac? Odpowiedź w najlepszym albo w najbardziej opłacalnym.

  Please wait...
 3. Witam, czy kredyt konsolidacyjny można pobierać w przypadku firmy? Interesuję się głównie ofertą w deutschebank. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

  Please wait...
Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *